× Etusivu Hinnasto Kevytyrittäjyys Yrityksille Usein kysyttyä Blogi Yhteystiedot

Laskutan yleishyödyllistä yhdistystä. Pitääkö laskuun lisätä arvonlisävero?

 

Sinun tulee lisätä laskuun arvonlisävero aivan tavallisesti.

Arvonlisäverosta vapautettujen yhdistysten tai pienten yritysten tulee maksaa ostoistaan arvonlisävero tavalliseen tapaan. 

Heidän lähettämissään laskuissa taas ei ole arvonlisäveroa.

Yleishyödyllistä yhdistystä laskutettaessa lisätään laskuun arvonlisävero normaaliin tapaan laskutettavan työsuoritteen mukaisesti. Katso tästä mikä arvonlisäverokanta laskuun tulee lisätä!

Alta löydät tarkemman kuvauksen siitä, miten yleishyödyllisen yhdistyksen arvonlisäasiat menevät.

Yleishyödyllisen yhdistyksen arvonlisäverovelvollisuus


Yleishyödyllinen yhdistys ei ole arvonlisäverovelvollinen yleishyödyllisestä toiminnasta, eikä näin ollen joudu maksamaan arvonlisäveroa myymistään yleishyödylliseen toimintaan liittyvistä tuotteista tai palveluista. Luonnollisesti tällöin yhdistys ei voi myöskään vähentää ostojensa arvonlisäveron osuutta.

Myös yleishyödyllinen yhteisö on arvonlisäverovelvollinen
  • tuloverotuksessa veronalaisena pidettävästä elinkeinotoiminnasta,
  • tarjoilupalvelun ottamisesta omaan käyttöön,
  • kiinteistöhallintapalvelun ottamisesta omaan käyttöön.

Yleishyödyllisyyden arviointi


Yhdistystä tai säätiötä voidaan pitää yleishyödyllisenä, mikäli sen tarkoituksena on toimia yleiseksi hyväksi. Yleishyödyllisyyden arvioinnissa painotetaan yhdistyksen tai säätiön todellista toimintaa. Vain rekisteröity yhdistys voi olla yleishyödyllinen.

Yhdistyksen tai säätiön toimintaa ei voida pitää yleishyödyllisenä, mikäli toiminta kohdistuu hyvin pieneen, rajattuun ja suljettuun piiriin eikä tarkoituksena ole hankkia uusia jäseniä. Jotta toiminta olisi yleishyödyllistä, se ei myöskään saa tuottaa toimintaan osallistuville taloudellista etua osinkona, voitto-osuutena tai kohtuuttoman suuruisena palkkana tai muun hyvityksen muodossa.

Yleishyödyllisen yhteisön vapaaehtoinen arvonlisäverovelvollisuus


Yleishyödyllinen yhteisö voi hakeutua vapaaehtoisesti arvonlisäverovelvolliseksi liiketoiminnastaan.

Katso myös:
Lisäkysymyksiä? Lähetä pyyntö

0 Kommentit

Kirjaudu sisään jättääksesi kommentin.